Międzynarodowi eksperci z sektora kryminalistyki laboratoryjnej będą omawiać zagadnienia z zakresu „Technologii laboratoryjnych służących międzynarodowej wymianie danych kryminalistycznych” na seminarium przygotowanym przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. Będzie to główne wydarzenie „Dnia Kryminalistyki Laboratoryjnej” organizowanego 10 marca br. w Centrum MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie podczas XIII Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab. Udział w seminarium jest bezpłatny po dokonaniu obowiązkowej rejestracji na miejscu lub on-line na www.targieurolab.pl/rejestracja.
- Podczas zeszłorocznej edycji targów EuroLab mieliśmy okazję przekonać się, że konferencja organizowana przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji cieszyła się ogromną popularnością. Już wtedy całodniowe spotkanie zgromadziło setki uczestników. Biorąc pod uwagę tak dużą liczbę osób zainteresowanych zagadnieniami związanymi z kryminalistyką laboratoryjną, postanowiliśmy w tym roku drugi dzień targów poświęcić tej tematyce. Eksperci z CLKP przygotowali specjalnie na EuroLab wiele ciekawostek, które z pewnością zainteresują nie tylko specjalistów z branży – mówi Piotr Skoneczka, Project Manager Targów EuroLab.
W programie seminarium
Technologie laboratoryjne prezentowane podczas seminarium CLKP będą dotyczyć badań daktyloskopijnych i biologicznych. Eksperci omawiać będą rozwiązania, które umożliwią integrację tych obszarów, a także posłużą maksymalnemu wykorzystaniu narzędzi dzięki innowacyjnym rozwiązaniom informatycznym. Poruszą również zagadnienia związane z kryminalistyką funkcjonującą na wyspecjalizowanym rynku, a także określą potrzeby innowacji w tym zakresie. Zaprezentowane też zostaną kierunki prac badawczo-rozwojowych Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Uczestnicy uzyskają także informacje nt. nowoczesnych technologii wykorzystywanych w badaniach DNA. Ponadto przedstawiony zostanie projekt interfejsu PRÜM dla Polski wraz z omówieniem projektu w Europie, a przy okazji zaprezentowane zostaną nowości w dziedzinie daktyloskopii. Na zakończenie seminarium eksperci przedyskutują kwestie technik pobierania danych biometrycznych.
Do kogo kierowane jest seminarium?
Celem seminarium jest umożliwienie spotkania przedstawicieli nauki i biznesu zainteresowanych zagadnieniami związanymi z sektorem nauk sądowych. Z uwagi na zbliżający się termin polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej oraz tematykę wydarzenia, która nawiązuje do Traktatu z Prüm, seminarium zainteresuje nie tylko przedstawicieli organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Dodatkowo, poprzez poruszane kwestie działalności badawczo-rozwojowej w sektorze nauk sądowych, seminarium kierowane jest również do studentów m.in. uczelni technicznych i prawa.
Międzynarodowi eksperci
Wśród prelegentów seminarium nt. „Technologii laboratoryjnych służących międzynarodowej wymianie danych kryminalistycznych” znajdą się ważni przedstawiciele międzynarodowych organizacji, instytucji i firm związanych z sektorem kryminalistyki laboratoryjnej, m.in. Marcel van der Steen, doradca zarządu w Holenderskim Instytucie Kryminalistyki (NFI) i przewodniczący Europejskiej Akademii Nauk Sądowych. Na konferencji nie zabraknie również krajowych ekspertów w dziedzinie kryminalistyki laboratoryjnej, tj. prof. dra hab. Tadeusza Tomaszewskiego, prorektora Uniwersytetu Warszawskiego oraz Pawła Rybickiego, dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji i desygnowanego przewodniczącego Europejskiej Sieci Instytutów Nauk Sądowych. Ponadto w wykładach będą uczestniczyć eksperci z Life Technologies Polska Sp. z o.o., Morpho - Safran Group oraz S&T Services Polska Sp. z o.o. Seminarium będzie tłumaczone symultanicznie z języka angielskiego na polski i z polskiego na angielski.
- Targi EuroLab to wyjątkowe spotkanie przedstawicieli świata nauki, producentów i dystrybutorów sprzętu laboratoryjnego, a także jego użytkowników. Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji wspiera merytoryczną część targów, przygotowując specjalistyczne wykłady na temat nowoczesnych technologii służących pobieraniu, przetwarzaniu i wymianie danych kryminalistycznych oraz kierunków rozwoju współczesnej kryminalistyki. Liczę, że również w tym roku spotkają się one z dużym zainteresowaniem przedsiębiorców, praktyków, naukowców i wszystkich zwiedzających - mówi Paweł Rybicki, dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.
Jak wziąć udział w seminarium?
Chętni do udziału w seminarium muszą dokonać rejestracji poprzez stronę www.targieurolab.pl/rejestracja lub na miejscu w godzinach otwarcia Targów EuroLab. Osoby, które skorzystają z opcji rejestracji on-line, otrzymają bezpłatnie katalog targowy.
XIII Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab odbędą się w dniach 9-11 marca 2011 r. w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie.
Dodatkowe informacje znajdują się na www.targieurolab.pl.