Specjalistyczny sprzęt i usługi służące bezpiecznemu przechowywaniu zbiorów przez dwa dni będą prezentować wystawcy podczas pierwszych w Polsce Targów Dziedzictwo kierowanych do przedstawicieli branży archiwów, muzeów i bibliotek. Wydarzenie rozpocznie się 17 września br. i będzie odbywać się w Centrum MT Polska w Warszawie. Części ekspozycyjnej ma towarzyszyć rozbudowany program konferencji, podczas których omówione zostaną najbardziej nurtujące dla branży problemy i zagadnienia. W programie zaplanowano również wystawy, które przybliżą uczestnikom targów działania podejmowane na rzecz ochrony zbiorów dla przyszłych pokoleń. Patronaty honorowe nad wydarzeniem objęli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
- Targi Dziedzictwo to nie tylko pierwsza edycja imprezy kierowanej do przedstawicieli archiwów, bibliotek i muzeów. To przede wszystkim jedyne w Polsce targi dla branży, które kompleksowo obejmują związane z nią zagadnienia i dostarczają fachowej wiedzy w zakresie wyposażenia i usług dla placówek zajmujących się przechowywaniem zbiorów. Wydarzenie organizowane jest z myślą o różnego rodzaju archiwach od państwowych po zakładowe i prywatne, a także instytucjach kultury oraz kościołach. Liczymy, że będzie to efektywna platforma wymiany doświadczeń, która przysłuży się zacieśnianiu relacji pomiędzy administratorami tego typu placówek a podmiotami produkującymi i dystrybuującymi dedykowany do nich sprzęt. Zachęcam do udziału w tym premierowym przedsięwzięciu i korzystania z możliwości, jakie ofertuje. Mam nadzieję, że w dłuższej perspektywie takie coroczne targowe spotkania dla branży przyczynią się do skutecznej ochrony dorobku kulturowego i zachowania zasobów dziedzictwa narodowego dla przyszłych pokoleń – mówi Bartosz Sosnowski, prezes Międzynarodowych Targów Polska, organizatora Targów Dziedzictwo.
Rozwiązania dla przechowywania zbiorów
Na I Targach Dziedzictwo prezentowane będą różnorodne produkty i usługi wykorzystywane do bezpiecznego przechowywania kolekcji muzealnych, archiwalnych i bibliotecznych, a nawet dokumentacji w kancelariach czy instytucjach finansowych. Na stoiskach pojawią się m.in. gabloty muzealne czy opakowania do przechowywania zbiorów. Nie zabraknie urządzeń i akcesoriów niezbędnych w wyposażeniu pracowni konserwatorskiej, a także systemów informatycznych do gromadzenia zasobów. Zwiedzający będą mogli zapoznać się też z propozycjami dot. mikrofilmowania czy skanowania dokumentów. Ponadto, wystawcy zaprezentują profesjonalne meble i sprzęt dla archiwów, bibliotek, muzeów i kancelarii. Nie zabraknie też firm oferujących specjalistyczne usługi dla branży.
Eksperci o problemach branży
W trakcie targów odbędzie się dwudniowe seminarium pod hasłem „Bezpieczeństwo zbiorów muzealnych, bibliotecznych i archiwalnych – stan obecny i pespektywy”. Współorganizatorem tego spotkania jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będzie to okazja, by porozmawiać nt. najbardziej palących problemów, z jakimi boryka się branża. W tym celu stworzone zostaną cztery specjalne grupy problemowe. Pod nadzorem moderatorów – tj. ekspertów-praktyków na co dzień związanych ze światem archiwów, muzeów i bibliotek, zespoły te zajmą się takimi tematami jak ochrona i profilaktyka konserwatorska, szkolenie kadr, szacowanie zagrożeń i działania w sytuacjach kryzysowych oraz nowe technologie w ochronie zbiorów.
Archiwalia na ekspozycji
Obok specjalistycznych konferencji przewidziano też trzy wystawy. Jedną z nich zorganizuje Centralne Laboratorium Konserwacji Archiwaliów. Zilustruje ona najpoważniejsze problemy związane z ochroną zasobu archiwalnego. Kolejną wystawę przygotuje Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych pod hasłem „Polska Rozproszona. Program zabezpieczania polskiego dziedzictwa archiwalnego poza granicami kraju”. Patron honorowy Targów Dziedzictwo, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, przygotuje natomiast ekspozycję poświęconą „Ochronie i konserwacji archiwaliów miasta stołecznego Warszawy”.
Informacje praktyczne
Pierwsza edycja Targów Dziedzictwo odbędzie się w dniach 17-18 września br. w nowoczesnym Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie. Obiekt zapewnia 1500 miejsc parkingowych – na miejsce można więc dojechać transportem własnym. W pobliżu znajduje się też stały postój taksówek. Dogodny dojazd zapewnia również komunikacja miejska. W sąsiedztwie kursuje 11 linii autobusowych z różnych punktów Warszawy, pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej – linia S1 relacji Pruszków – Otwock oraz pociągi Kolei Mazowieckich ze Śródmieścia i Dworca Wschodniego.
Wstęp na targi jest bezpłatny po dokonaniu rejestracji na miejscu podczas wydarzenia. Więcej informacji na www.targidziedzictwo.pl.