Najlepsze praktyki z zakresu projektowania, budowy i administrowania basenami zostaną zaprezentowane na I Krajowym Forum POOL TECH organizowanym 15 października br. podczas VIII Międzynarodowych Targów Infrastruktura 2010 w Warszawie. Forum skierowane jest m.in. do samorządowców, którzy decydują o budowie lokalnych obiektów użyteczności publicznej. W trakcie spotkania będą mogli poznać przykłady podnoszenia atrakcyjności regionów poprzez inwestycje w wodne obiekty sportowo-rekreacyjne, sposoby ich finansowania oraz dowiedzieć się, jak poprawiać rentowność funkcjonujących pływalni. Praktyczna wiedza i porady zostaną przedstawione przez najlepszych polskich specjalistów z zakresu budowy i administrowania pływalniami i basenami. Szacuje się, że w Polsce obecnie jest 1100 wodnych obiektów sportowo-rekreacyjnych, a w ciągu najbliższych 5 lat ich liczba może wzrosnąć do 1400. Targi Infrastruktura i Forum POOL TECH będą okazją do nawiązania kontaktów z inwestorami, uznanymi projektantami oraz renomowanymi dostawcami technologii i technik basenowych. Organizatorem forum będzie AGM Grupa Mediowa. Targi Infrastruktura 2010 odbędą się w dniach 13-15 października br. w nowoczesnym Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa 56C.
- Na tegorocznej edycji targów INFRASTRUKTURA zaprezentowane zostaną różnorodne zagadnienia z zakresu rozbudowy i modernizacji infrastruktury zarówno miejskiej, jak i drogowej. Cześć z nich będzie poświęconych również tematom zwianym z rozbudową infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, co z pewnością zainteresuje przedstawicieli władz samorządowych odpowiedzialnych za powstawanie i funkcjonowanie lokalnych obiektów użyteczności publicznej. W Polsce możemy obecnie zaobserwować wzrost realizowanych inwestycji sportowo-rekreacyjnych. Oprócz boisk, stadionów, aren widowiskowych, czy hal sportowych powstają również nowe baseny przyszkolne, pływalnie sportowe i aquaparki. Takie obiekty są nie tylko potrzebne i pożądane przez mieszkańców, ale mogą również wpływać na rozwój miast i podnosić atrakcyjność regionu. Warto zatem w trakcie targów skorzystać z wiedzy ekspertów, którzy doradzą w zakresie projektowania, budowania i prowadzenia basenów i zapoznać się z aktualną ofertą wystawców w tym zakresie. Na szczególna uwagę zasługuje I krajowego Forum POOL TECH organizowane w ostatnim dniu targów. To wydarzenie będzie doskonałą okazją zdobycia praktycznej wiedzy dla wszystkich, którzy zamierzają inwestować w wodne obiekty sportowo-rekreacyjne i nimi efektywnie zarządzać - mówi Agnieszka Huszczyńska, prezes zarządu MT Targi, organizatora targów Infrastruktura.
W trakcie Forum POOL TECH poruszone będą m.in. kwestie pozyskania, przeprowadzenia i rozliczenia inwestycji współfinansowanej ze środków UE oraz zaprezentowane polskie przykłady w przeprowadzeniu inwestycji w trybie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Omówione zostaną czynniki zachęcające prywatnych inwestorów do podejmowania współpracy z gminami poprzez koncesje lub Partnerstwo Publiczno-Prywatne oraz sposoby poprawy rentowności pływalni. Ponadto przedstawione będą aktualne tendencje w projektowaniu obiektów basenowych w Polsce, jak również newralgiczne punkty związane z budową i eksploatacją basenów. Eksperci podzielą się wiedzą z zakresu rozwiązań funkcjonalnych i marketingu obiektów rekreacji wodnej.
- Szczególny wzrost inwestycji basenowych jest obserwowany w kraju w ostatnich 4 latach. Powstają nowe obiekty przyszkolne, aquaparki i pływalnie sportowe, również te 50-metrowe. Pomimo klimatu umiarkowanego w Polsce wzrasta również liczba budowanych nowych kąpielisk otwartych. Obecnie najwięcej inwestycji dotyczących budowy nowych czy modernizacji istniejących obiektów jest prowadzonych w południowej i zachodniej Polsce, czyli na obszarach, które od dawna legitymują się największym odsetkiem obiektów pływackich. Na Mazowszu przoduje Warszawa, w województwie kujawsko-pomorskim Bydgoszcz, która w ostatnich latach całkowicie zmodernizowała swoją bazę sportową. Z kolei w województwie warmińsko-mazurskim liderem inwestycji basenowych jest Olsztyn. Dziwić za to może brak wzmożonych inwestycji w obszarze polskiego pasa wybrzeża, które oprócz zimnego morza nie oferuje mieszkańcom czy turystom ciekawej alternatywy. Nawet mimo boomu basenowego w Polsce liczba pływalni jest wciąż niedostateczna i potrzeba jeszcze wiele nowych inwestycji. Należy jednak pamiętać, że tylko rentowne, nowoczesne pływalnie będą sprzyjać powstawaniu kolejnych obiektów. Chcemy poprzez praktyczne porady i wiedzę zaprezentowaną w trakcie I Forum POOL TECH wpływać na wzrost świadomości na temat budowy i profesjonalnego administrowania pływalniami i basenami wśród osób decydujących o realizacji takich inwestycji – komentuje Jakub Mościcki, dyrektor wydawnictwa AGM Grupa Mediowa,
Tegorocznym targom oprócz kompleksowej propozycji ofert wystawców z zakresu budowy i modernizacji infrastruktury miejskiej i drogowej towarzyszyć będą liczne konferencje, seminaria i szkolenia przeznaczone dla władz samorządowych i podmiotów działających w branży. Ważnym wydarzeniem będzie pierwsza Ogólnopolska Konferencja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego organizowana przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, której będzie towarzyszył salon BRD.
Honorowy patronat nad targami Infrastruktura 2010 objęli Minister Infrastruktury, Cezary Grabarczyk i Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Uczestnictwo w targach jest bezpłatne, wymagana jest tylko wcześniejsza rejestracja na stronie www.infrastruktura.info/rejestracja.
Na targi Infrastruktura 2010 można dojechać transportem własnym oraz środkami komunikacji publicznej. Centrum Targowo-Kongresowe przy ul. Marsa 56C oddalone jest zaledwie 9 km od Dworca Centralnego, 6 km od Dworca Zachodniego i 14 km od lotniska Okęcie. Zapewnia 1500 miejsc parkingowych oraz stały postój taksówek. W bezpośrednim sąsiedztwie kursuje 10 miejskich linii autobusowych z różnych miejsc Warszawy, a ze Śródmieścia i Dworca Wschodniego - Pociągi Kolei Mazowieckich.