Bezpieczeństwo zbiorów muzealnych, bibliotecznych i archiwalnych będzie tematem dwudniowego seminarium organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na premierowych Targach Dziedzictwo 2013.  Uznani eksperci będą oceniać obecną sytuację w Polsce w zakresie przechowywania i ochrony zasobów, a także wskazywać nowe możliwości działania w tym obszarze. Co więcej, w trakcie spotkania powołane zostaną specjalne zespoły problemowe, które będą analizować różnorodne możliwości zapewnienia bezpieczeństwa zbiorów, począwszy od tego, w jakich obiektach powinny być one gromadzone, przez wykorzystanie nowych technologii czy nawet sposoby postępowania w przypadku konfliktu zbrojnego. Targi Dziedzictwo 2013 odbędą się w dniach 17-18 września w Centrum MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie.

­- Seminarium poświęcone bezpieczeństwu zbiorów doskonale wpisuje się w ideę Targów Dziedzictwo. Cała ta inicjatywa została przecież stworzona właśnie z myślą o ochronie zasobów kulturowych czy naukowych. Dotychczas w Polsce nie było wydarzenia, które kompleksowo obejmowałoby zagadnienia związane z muzealnictwem, bibliotekarstwem i archiwistyką. Mam więc nadzieję, że przy wsparciu naszych znakomitych partnerów uda nam się zapełnić tę lukę i przyczynić do rozwoju całej branży. Tym bardziej, że Dziedzictwo nie tylko prezentuje najnowsze rozwiązania dla muzeów, bibliotek czy archiwów, ale też dostarcza fachowej wiedzy właśnie poprzez rozmaite spotkania naukowe – mówi Bartosz Sosnowski, prezes MT Polska, organizatora Targów Dziedzictwo.

Ochrona zbiorów od A do Z – diagnoza i rozwiązania

Podczas seminarium „Bezpieczeństwo zbiorów muzealnych, bibliotecznych i archiwalnych – stan obecny i perspektywy” uczestnicy pod czujnym okiem specjalistów pracować będą w czterech grupach problemowych. Pierwszy zespół zajmie się kwestią ochrony i profilaktyki konserwatorskiej. Omawiane będą m.in. podstawowe grupy zbiorów oraz czynniki stwarzające dla nich zagrożenie, a także miejsca i warunki, w których zasoby powinny być przechowywane. Eksperci podejmą też zagadnienia związane z pracownią konserwatorską, udostępnianiem zbiorów oraz digitalizacją masową. Kolejnej grupie przypadną kwestie związane ze szkoleniem kadr. Uczestnicy zastanawiać się będą, kogo i w jakim zakresie należy szkolić, a także kto takie spotkania edukacyjne powinien prowadzić. Analizowane będą również problemy szkolnictwa konserwatorskiego, wzorce i nowe projekty. W ramach trzeciego zespołu omawiany będzie temat szacowania zagrożeń i działania w sytuacjach kryzysowych. Specjaliści podejmą zagadnienia związane z profilaktyką dot. bezpieczeństwa zbiorów, a także nowoczesnym sprzętem i technologiami używanymi do ich ratowania. Dyskutować będą też o postępowaniu w sytuacjach kryzysowych czy nawet na wypadek konfliktu zbrojnego.  Ostatnia grupa problemowa natomiast zajmie się tematem nowych technologii w ochronie zasobów. Uczestnicy poruszą m.in. kwestie ograniczeń technologicznych, czyli obszarów, w których technika nie zastąpi człowieka, a także minimalnych wymagań dot. sprzętu do przechowywania zbiorów. Wyniki prac zespołowych zaprezentowane zostaną drugiego dnia targów. Udział w seminarium jest bezpłatny, wymagana jest jedynie rejestracja na wydarzenie.

Profesjonalny sprzęt dla branży

Na Targi Dziedzictwo oprócz rozbudowanej części merytorycznej składa się również część ekspozycyjna. Prezentowane będą najnowsze produkty, usługi i rozwiązania w zakresie wyposażenia dla placówek muzealnych, bibliotecznych i archiwalnych. Zakres tematyczny obejmie specjalistyczne meble, sprzęt elektroniczny do digitalizacji zasobów archiwalnych i biurowych, profesjonalne urządzenia i wyposażenie biurowe, a także zabezpieczenie i ochronę przeciwpożarową. W ofercie znajdą się też systemy zarządzania informacją, magazynowe oraz usługi i programy komputerowe.

Wybitni patroni

Premierowa edycja Targów Dziedzictwo odbędzie się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Więcej na temat targów oraz możliwości udziału w seminarium znajduje się na stronie www.targidziedzictwo.pl.